• Telefon : 0 (328) 802 06 44

Her türlü soru görüş ya da önerileriniz için bize ulaşabilirsiniz, ya da bilgilerinizi bırakıp bizim size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

İletişim

PARATONER DİREKLERİ

Dört mevsimin yaşandığı ülkemiz belli dönemlerde soğuk hava dalgalarının etkisi altına girip kuvvetli yağmur ve rüzgârlara maruz kalmaktadır. Bu da zaman zaman yıldırım düşmesine sebep olmaktadır. Bilindiği üzere yıldırım, gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmasıdır.

Paratoner, ya da diğer bir adıyla yıldırımsavar, havadaki elektrik yükünü toprağa aktarır. Binalar,evler,sanayi kurulşları, Hava terminalleri  gibi toplu yaşanılan yerlerde paratonerlerin sürekli görürüz. Direğin üzerine yerleştirilen metal çubuk iletken teller ile metal levhaya bağlanır.

Galvanizli cıvatalı veya poligonal olarak üretim yapılmaktadır. Poligonal direkler 12 m ye kadar tek parça 12 m den sonra istenilen boya göre parçalı olarak imal edilmektedir. Direkler üzerine 2x50 mm2 bakır iletkenin ineceği iniş klemenslerinin monte edileceği klemens kaidesi ve test klemensi ile koruyucu borunun monte edileceği kelepçeler mevcuttur.

Paratoner Direk poligonal olduğu takdirde ankraj cıvataları ve ankraj sablonu da beraber        sevkedilmektedir. Paratoner ve topraklama kablo montajına uygundur. İstenildiği takdirde portatif veya koruma merdivenli olarak imal edilebilir. Müşteri taleplerine göre ilgili şartnamelere uyumlu belli kategorilerde, belli rüzgar hızlarına göre tecrübeli mühendislik kadromuzda dizayn edilip projelendirilir.

Hemen Ara 0 (328) 802 06 44 7 / 24 Whatsapp destek hattı